Saturday, December 31, 2011

Ülesanne 16: last arendavad mänguasjad

Lapse mänguasjad peavad vastama ohutusnõuetele.  Alla 3-aastastele lastele mõeldud mänguasi, selle koostisosad ja eraldatavad osad peavad olema selliste mõõtmetega, et oleks välistatud nende allaneelamine või hingamisteedesse sattumine.
Mänguasi peab olema hügieeniline ja kergesti puhastatav, et selle kasutamisel ei tekiks nakkus-, haigestumis- või saastumisohtu.
Mänguasi ja selle osad ning mänguasja müügipakend ei tohi põhjustada poomis- ega lämbumisohtu. Mänguasi, mis võib olla ohtlik alla 3-aastastele lastele, peab kandma sellekohast hoiatust koos viitega neile konkreetsetele ohuallikatele, mis sellise piirangu tingivad (nt «Ettevaatust! Mitte sobiv alla 3-aastastele lastele. Sisaldab väikseid osi.»).
Imiku mänguasi peab kannatama hammustamist ja loopimist, kuid ei tohi last kriimustada või koguni käes katki minna. Imiku lelu ei pea siiski tingimata olema pehmest riidest, ka hoolikalt valmistatud plastmänguasjad vastavad neile nõuetele. Peaasi, et mänguasi oleks kergesti puhastatav.
Imiku esmased, haaramist, põhjuse-tagajärje seoseid tekitavad ning vaatamist ja kuulamist ergutavad mänguasjad on loomulikult erinevad kõristid. Neid võiks olla nii kõvast kui pehmest materjalist, et arendada ka lapse kompimismeelt. Lapse tähelepanu nõuab endale kindlasti nöörist tõmmatav muusikaline mänguasi. Silmade ja käte (koos) tööle ergutavad nägemisulatuses rippuvad eredad kõristid. . Peagi pakuvad huvi ilmselt ka juba erinevad närimismänguasjad. Asjakohaseks hakkavad muutuma ka vannimänguasjad. Kindlasti pakub palju rõõmu erinevate nuppudega telefon, mida saab hiljem kasutada ka kahe-kolmeaastane laps, kelle mängudesse lisanduvad järeleaimamis- ja rollimängud. Veidi vanemale lapsele võib väga oluliseks kujuneda kaisuloom. Roomamisele ergutamiseks sobivad nii pallid kui iseliikurid, mis ehk ka häälitsevad või vilgutavad tuledega. Istuva lapse liigutuste ulatus muutub oluliselt suuremaks, lapsele võib anda erineva kujuga klotse, mida saab nii torniks laduda. Kõndima õppivale lapsele sobiks suur lükatav auto või käru.

Mänguasjade puhul on ohutus väga oluline, sest lapsed ei oska erinevaid ohtusid oma tervisele ette näha, seetõttu ongi nende turvalisuse tõstmiseks ja tervise kaitseks kehtestatud ühtsed ohutusnäitajad.

Kuidas valida ohutut mänguasja?
  • Tuleb jälgida, et mänguasjal oleks CE märgistus (vt pilti) , mis peaks reeglina garanteerima mänguasja vastavuse nõuetele. CE-märgis kinnitatakse nähtaval, loetaval ja kustumatul viisil mänguasjale, mänguasjale kinnitatud etiketile või pakendile, väiksemate lelude puhul võib märgis olla mänguasjaga kaasneval voldikul.
  •  Kindlasti peab lugema müügipakendil olevaid soovitusi ja hoiatusi ning mänguasjaga kaasasolevaid kasutusjuhendeid. Võõrkeelse märgistusega mänguasja müügipakendil peab kindlasti olema ka eestikeelne tõlge. Vajadusel peab kaasas olema eestikeelne juhend mänguasja kokkupanemiseks ja kasutamiseks. Pakendil peab olema ka tootja, tema esindaja või maaletooja nimi või kaubamärk ning aadress.
Arvestades mänguasjaga kaasneda võivaid ohte ja vanuserühma, kellele mänguasi on mõeldud, lisatakse mänguasjale hoiatus, kus märgitakse vähemalt kasutaja minimaalne või maksimaalne vanus ning vajaduse korral kasutaja suutlikkus, kasutaja minimaalne või maksimaalne kaal ja vajadus kasutada mänguasja ainult täiskasvanu järelevalve all. Hoiatust„Mittesobilik alla 3-aastastele lastele“ või graafilist sümbolit koos lühikese ohukirjeldusega ei nõuta mänguasjadele, mis ilmselgelt ei ole mõeldud alla 3-aastastele lastele.
Hoiatus märgitakse selgesti nähtavana, kergesti loetava ja arusaadavana mänguasjale, etiketile või pakendile ning vajaduse korral ka mänguasja kasutusjuhises. Ilma pakendita müüdavate väikeste mänguasjade puhul peab hoiatus olema kinnitatud mänguasjale. Samuti peab kogu eelmainitud teave olema eesti keeles või originaalmahus eesti keelde tõlgituna!

  • Väikestele lastele ei sobi väikseid osi sisaldavad mänguasjad, kuna nad võivad sattuda suhu ja laps võib need alla neelata või võivad need sattuda hingamisteedesse. Õnnetuse korral reageerige kiiresti ja püüdke lapsele abi anda, et saaks ohtliku tükikese või osa suust välja, koputage seljale. Kui see ei õnnestu, kutsuge kohe arst.
  • Ei tohi osta teravate servade ega äärtega mänguasju.
  • Tuleb hoolikalt vaadata, et mänguasja nööbid, silmad, ninad, nöörid, juhtmed ja muud väljaulatuvad osad oleksid tugevalt kinnitatud ja vastupidavad ning et nendest tuleneda võiv oht on minimaalne.
  • Peab kontrollima, et mänguasja õmblused ja kinnitused oleksid kvaliteetsed ja vastupidavad.
  • Tuleb jälgida, kas sõitmiseks mõeldud mänguasjad on varustatud lihtsalt kasutatava ja ohutu pidurdussüsteemiga.
  • Tuleb olla skeptiline kunstmaterjalide suhtes. Kui võimalik, eelistage naturaalseid materjale, sest lapsed on tihti allergilised kunstainete suhtes.
  • Jälgige, et mänguasi ei teeks liiga suurt lärmi, sest tugeva müraga mänguasjad võivad kahjustada kuulmist.
  • Et mänguasja puudutades ei tekiks lapsel põletuse ega elektrilöögi ohtu, ei tohi mänguasja toiteallika nimipinge ega ühegi osa pinge ületada 24 volti.
  • Kindlasti arvestage lapse vanusega, ostes tema vanuserühmale sobiv mänguasi. Alla 3-aastastele lastele mänguasja ostmisel veenduge kas see on küllalt vastupidav ja purunematu nii loopimisel kui ka tagumisel.
  • Olge eriti tähelepanelikud, kui ostate mänguasja turult, kioskitest või mõnest muust ajutisest müügikohast.
http://www.tka.riik.ee/toodete-ohutus
http://paikeselapsed.kolhoos.ee/stories/storyReader$114
https://www.riigiteataja.ee/akt/13181420

No comments:

Post a Comment